Serdecznie witam na mojej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo informacje na temat mojej osoby a także misji jaką jest zawód lekarza oraz wymiaru społecznego tego zawodu.

Strona główna

Oddani lekarze, życzliwe pielęgniarki, cierpliwe panie w rejestracji i zadowoleni pacjenci. Dobry żart? Otóż nie. Centrum Medyczne VADIMED w Krakowie, laureat konkursu na Przychodnię Roku 2009 i 2011 świętuje dziesięć lat istnienia

Wchodzę do przychodni, dosiadam się do grupy osób jednej z kolejek i z zaciekawieniem obserwuję codzienność tego miejsca. Jestem świadkiem wielu zdarzeń. Oto kilka z nich.

Przebiega przede mną jedna z pielęgniarek.

- Musi pani jeszcze chwilkę poczekać!

Zwraca się też do kobiety w poczekalni:

- Ale coś lepiej jest? - Nie bardzo - cichym głosem odpowiada chora.

- No właśnie widzę, że dalej pani mizerniutka - z troską w głosie dodaje przebiegająca i pędzi dalej do swoich zajęć.

Nic więcej. Dwa zdania wymienione w biegu. Ale na mnie robią wrażenie. W pobliżu zauważam zgarbioną kobietę, trzyma chusteczkę w dłoni, chyba płacze. Kiedy jednak, już po wizycie, wychodzi z gabinetu, jej twarz jest zmieniona, pogodna.

Zaciekawiona przyglądam się więc następnym pacjentom. I nie mogę uwierzyć. Każdy z nich, opuszczając gabinet, jest uśmiechnięty. Każdy!

Bez względu na to, z jaką miną wchodzi, wychodzi rozpogodzony, nawet jeśli świadczy o tym jedynie nieudolny grymas twarzy. W międzyczasie korytarzem przechodzi inna pani doktor i przystając naprzeciw nas, pyta:

- Ktoś z państwa do mnie? Po czym, do zgłaszających się mówi ciepłym tonem:

- Bardzo proszę o jeszcze chwilkę cierpliwości. Tylko się przebiorę i zaraz zawołam.

Po ponadgodzinnej obserwacji pracy Centrum Medycznego VADIMED nasuwa mi się tylko jeden wniosek: nic dziwnego, że właśnie to miejsce po raz drugi zostało uhonorowane tytułem Przychodni Roku.

Nieustanny rozwój i sukcesy

Dziesięć lat temu w czasie transformacji służby zdrowia zrodził się pomysł założenia tejże przychodni. Jak opowiada dr Kucharska, dyrektor Centrum, na początku mieli tylko nazwę i dobre chęci. Nie przerażały ich żadne trudności. W trzy miesiące, dzięki zaangażowaniu wielu łudzi udało im się znaleźć i przygotować miejsce oraz dopełnić wszelkich formalności. W noc sylwestrową z 2000 roku na 2001 w lokalu ustawiane były meble, tak by z dniem 2 stycznia przychodnia mogła rozpocząć swoją działalność. Tak też się stało. W momencie otwarcia pracę w VADIMEDZIE znalazło 12 osób. Dziś jest ich już ponad setka. Dzięki ciągłemu rozwojowi obecnie przychodnia posiada 12 poradni specjalistycznych oraz rehabilitację dla dorosłych i dzieci. Dysponuje wyspecjalizowanym sprzętem medycznym. Jako jedyna w Krakowie prowadzi całodzienny dyżur lekarza okulisty. W 2006 r. Centrum Medyczne VADIMED uzyskało certyfikat ISO. Współpracuje między innymi z Collegium Medium UJ i Uniwersytetem Papieskim. Stanowi bazę szkoleniową dla przyszłych lekarzy. Wydaje wewnętrzną gazetkę „Nasz pacjent”. Placówka została uhonorowana tytułem Przychodni Roku 2009 i 2011. Zespół lekarzy, którzy tam pracują, to grupa świetnych specjalistów z krakowskich klinik. Ale nie tylko. - Są to także dobrzy ludzie, oddani pacjentowi. Nieustannie się uczą - tłumaczy dr Kucharska. Mają także doskonały przykład. Dowodem na to jest dwukrotne zwycięstwo dyrektorki Centrum dr Ewy Kucharskiej w plebiscycie na Lekarza Roku 2009 i 2011. Oprócz tego Lekarzem Roku 2011, w innej kategorii, została dr Małgorzata Sawicka. Natomiast Zofia Białowąs Pielęgniarką Roku 2009.

To już dziesięć lat

W tym roku VADIMED świętował swoje dziesięciolecie. Podczas uroczystości dr Kucharska dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu przychodni. Swoim nauczycielom, współpracownikom i pacjentom. Do pracowników firmy skierowała serdeczne słowa: - Jesteście chlubą VADIMEDU! W czasie obchodów wygłoszone zostały także dwa referaty. Pierwszy, ks. dr. Roberta Nęcka, traktował o „Trosce o zdrowie jako zobowiązaniu moralnym”. Prof. dr hab. med. Jacek Pietrzyk tłumaczył natomiast: „Dlaczego powinniśmy mierzyć ciśnienie krwi u dzieci?”. W części artystycznej wystąpił kabaret „Pod Wyrwigroszem”

Źródło: Przewodnik Katolicki, 20 maj 2012
Tekst i zdjęcia: Justyna Sowa

Publikacje

publamala

publamala

publbmala

publamala

publamala

publamala

publamala

Artykuły naukowe

  • Pomoc medyczna jako wyraz miłości bliźniego w nauczaniu św. Annibale Maria Di Francia
  • Marginalizacja osób starszych z chorobami układu kostno-stawowego

 

 

 

Materiały z konferencji

  • Ostreoporoza
  • Inne

Kontakt

Specjalistyczny Gabinet Reumatologiczno-Internistyczny

 

ul. Na Grządkach 14

30-421 Kraków

12 267 02 32